Jakie są rodzaje Sushi? Rodzaje i nazwy.

blondynka spedza czas na sushi w

Jeśli jesteś fanem sushi lub dopiero zaczynasz odkrywać ten przysmak, to na pewno interesują Cię różne rodzaje sushi i ich nazwy. W końcu sushi to coś więcej niż tylko ryż z surowym rybą, prawda? Czy wiesz, że istnieją dziesiątki odmian sushi, z których każda ma swoją wyjątkową nazwę i smak?

Jeśli chcesz poznać tajniki tego japońskiego dania i rozszerzyć swoją wiedzę o różnych rodzajach sushi, to koniecznie przeczytaj ten artykuł! Odkryj różne odmiany sushi, poznaj ich nazwy i dowiedz się, co je wyróżnia. Gotowy na podróż kulinarnej do Japonii? Zaczynamy!

Jeżeli interesuje Cię konkretna pozycja wybierz ją z listy poniżej, a strona przeniesie Cię do konkretnej sekcji.

 • Maguro Nigiri
 • Kappa Maki
 • Nigiri Sake
 • Ikura Gukan
 • Toro
 • Uni
 • Amaebi
 • Ebi Nigiri
 • Hamachi
 • Anago
 • Nigiri Ika
 • Hotate Nigiri
 • Tamagoyaki
 • Tako Nigiri
 • Tai
 • Aji
 • Tekkamaki
 • Saba
 • California roll
 • Futomaki
 • Unagi
 • Ayu
 • Natto Maki
 • Sanma
 • Negitoro
 • Kani Nigiri
 • Kamaboko Kani
 • Umeboshi
 • Shako Nigiri
 • Daikon Oshinko Maki
 • Ankimo
 • Mentaiko
 • Temaki
 • Chutoro
 • Chirashizushi
 • Iseebi Nigiri
 • Shirasu
 • Inarizushi
 • Tsuna Mayo Maki
 • Engawa
maguro sushi 205 300x225 1

Maguro Nigiri – składa się z kawałka surowego tuńczyka (maguro) ułożonego na małej porcji uformowanego ryżu (shari). Tuńczyk jest zwykle pokrojony w prostokątne kawałki o grubości około pół centymetra. Przed podaniem „Maguro Nigiri” jest często polane delikatną ilością sosu sojowego i podane z dodatkami, takimi jak wasabi, marynowany imbir i algi nori.

kappa maki sushi 205 300x200 1

Kappa Maki – składa się z wodorostów nori, ugotowanego ryżu sushi oraz plasterków ogórka. Ogórek jest zwykle krojony na długie, wąskie paski i ułożony na górze ryżu, a całość jest zwijana w kształt rulonika. Często podaje się ją wraz z marynowanym imbirem, pastą wasabi oraz sosu sojowego. Potrawa ta jest znana ze swojego orzeźwiającego smaku i chrupiącej konsystencji, co sprawia, że jest popularnym wyborem zarówno w Japonii, jak i poza nią.

sake sushi 205

Nigiri Sake – składa się z surowego łososia (sake) ułożonego na porcji uformowanego ryżu sushi (shari). Kawałki łososia są zwykle krojone w prostokątne kawałki o grubości około pół centymetra. Przed podaniem, Nigiri Sake jest często polane delikatną ilością sosu sojowego i podane z dodatkami, takimi jak wasabi, marynowany imbir i algi nori. Łosoś nadaje temu daniu delikatny, ale bogaty smak i jest popularnym wyborem w japońskiej kuchni sushi.

Ikura maki 205 300x225 1

Ikura Gukan – składa się z porcji uformowanego ryżu sushi (shari), owiniętego paskiem wodorostów nori, z napełnionym w środku kawałkami łososia i kuleczkami ikry z łososia (ikura). Kuleczki ikry z łososia są kwaśne i słone, a ich wyjątkowy smak łączy się z łososiem i ryżem, tworząc wykwintną, bogatą w smaku potrawę. „Ikura Gunkan” jest zwykle podawana z wasabi i marynowanym imbirem oraz innymi rodzajami sushi jako część złożonego posiłku.

Toro sushi 205 300x199 1

Toro – składa się z najbardziej wartościowych części mięsa tuńczyka – miękkiej i tłustej części brzusznej tuńczyka. Charakteryzuje się ona jasnoróżowym kolorem, delikatną teksturą i bogatym, aksamitnym smakiem. „Toro” podaje się zwykle w formie Nigiri Sushi, czyli kawałka surowego tuńczyka ułożonego na porcji uformowanego ryżu sushi. Przed podaniem, „Toro” jest często polane delikatną ilością sosu sojowego i podawane z wasabi, marynowanym imbirem i algi nori. Ze względu na swoją wyjątkową jakość, „Toro” jest jednym z najdroższych rodzajów sushi i jest uważany za prawdziwą ucztę dla podniebienia.

Uni Sushi 205 300x225 1

Uni – „Uni” to potrawa sushi, która składa się z jadalnej części kryzyska morskiego, znanej jako morska jeżyna. „Uni” jest zwykle podawane w formie Nigiri Sushi, czyli kawałka morskiej jeżyny ułożonej na porcji uformowanego ryżu sushi. Morska jeżyna ma kremową konsystencję i intensywny smak, który jest opisywany jako słodki, aksamitny i orzechowy. „Uni” jest często podawane bez dodatków, aby podkreślić jego wyjątkowy smak i konsystencję, a także jako dodatek do innych potraw sushi. Ze względu na swoją delikatność i trudność w pozyskaniu, „Uni” jest jednym z najdroższych rodzajów sushi i cieszy się dużą popularnością wśród miłośników japońskiej kuchni.

amaebi sushi 205 225x300 1

Amaebi – Surowe krewetki. Podczas przygotowania krewetki Amaebi z ryżem, krewetki są najpierw obierane ze skorupek, a jelita są usuwane, pozostawiając tylko delikatne mięso. Następnie krewetki mogą być surowe lub delikatnie podsmażane. Surowe krewetki Amaebi są zwykle serwowane z ich jadalnymi skórkami, które dodają dodatkowego smaku i tekstury. Smażone krewetki Amaebi z kolei mają delikatną chrupiącą skórkę. Ryż sushi jest gotowany i aromatyzowany mieszanką octu ryżowego, soli i cukru, co nadaje mu charakterystyczny smak i zapach.

ebi sushi 205 300x199 1

Ebi Nigiri – gotowane krewetki. To popularna forma sushi w japońskiej kuchni, składająca się z kawałka świeżo podgotowanej krewetki, umieszczonej na wierzchu podgotowanego ryżu sushi. Jest to proste, ale smaczne danie, które docenia się za harmonię smaków i tekstur. Podczas serwowania, kawałek krewetki jest delikatnie ułożony na wierzchu kawałka ryżu sushi i czasami zabezpieczany cienkim paskiem wodorostów nori lub cienką paską specjalnego papieru ryżowego. Ebi Nigiri jest zwykle podawane w małych porcjach, które można łatwo zjeść jednym kęsem.

Hamachi sushi 205 300x225 1

Hamachi – Młoda ryba Yellowtail. To japońska nazwa dla żółtopłetwego tuńczyka, znanej również jako Yellowtail. Jest to popularna ryba morska, która jest ceniona w japońskiej kuchni ze względu na swój wyjątkowy smak i konsystencję. Hamachi ma długie, smukłe ciało o charakterystycznym żółtym odcieniu na bokach, które nadaje mu nazwę „Yellowtail”. Jest to ryba o miękkim mięsie, które jest delikatne, wilgotne i bogate w smak.

Anago sushi 205 300x192 1

Anago – Konger (morskie węgorze). Anago różni się od innego popularnego gatunku węgorza, Unagi, ze względu na to, że jest słonowodny, podczas gdy Unagi to węgorz słodkowodny. Anago ma wężowate ciało, brązowe lub szare ubarwienie oraz drobne łuski. Jego mięso jest białe, delikatne i ma mało ości. W japońskiej kuchni Anago jest często serwowane w formie nigiri sushi lub jako składnik różnych dań gotowanych. W przypadku nigiri sushi, grillowane kawałki Anago są polewane specjalnym sosem kabayaki, który nadaje im słodki smak.

ika sushi 205 300x200 1

Nigiri Ika – kałamarnica. Ciekawostką dotyczącą dania Nigiri Ika jest to, że surowa kalmary używana w tym daniu podlega procesowi zwanemu „ika-somen”. Jest to technika, w której kalmary są delikatnie nacinane wzdłuż swoich ciał, tworząc delikatne paski, które przypominają cienkie włókna. Dzięki temu kalmary nabierają unikalnej tekstury i stają się bardziej jędrne. Proces ika-somen wymaga precyzji i umiejętności, ponieważ kalmary muszą być cięte w odpowiedni sposób, aby uzyskać pożądany efekt.

Hotate nigiri sushi 205 300x200 1

Hotate Nigiri – przegrzebek wielki (Pecten maximus) – jadalny gatunek małża. To danie sushi, które wykorzystuje przegrzebki jako główny składnik. Przegrzebki są często delikatnie podsmażane, aby uzyskać chrupiącą skórkę, zachowując jednocześnie soczyste wnętrze. Są one ozdabiane specjalnym sosem nikiri i prezentowane na talerzu w estetyczny sposób. To danie łączy w sobie wspaniały smak, teksturę i piękno,

Tamagoyaki sushi 205 300x225 1

Tamagoyaki – japoński omlet. Historia dania Tamagoyaki sięga setek lat wstecz i ma głębokie korzenie w japońskiej kulturze kulinarnej. Tamagoyaki, dosłownie oznaczające „grillowane jajko”, jest tradycyjnym japońskim omletem, który zdobył popularność zarówno w Japonii, jak i na całym świecie. Początki Tamagoyaki sięgają okresu Edo (1603-1868), gdy danie to było przygotowywane jako forma ryōnin-maki, czyli „jedzenie dla samurajów”. W tamtych czasach omlety były luksusowym jedzeniem

tako sushi 205 225x300 1

Tako Nigiri – ośmiornica. „Tako” oznacza ośmiornicę, a „nigiri” odnosi się do metody formowania ryżu sushi w małe prostokątne kawałki. Przygotowanie Tako Nigiri zaczyna się od gotowania ośmiornicy, aby uzyskać miękkie i delikatne mięso. Następnie ośmiornica jest pokrojona na cienkie plastry i umieszczona na wierzchu podgotowanego ryżu sushi. Danie Tako Nigiri można podawać z różnymi dodatkami i sosami, takimi jak sos sojowy, wasabi czy marynowany imbir, które dodają różnorodności smakowej i dają możliwość dostosowania dania do indywidualnych preferencji.

Tai sushi 205 300x225 1

Tai – seabream Snapper – ryba z rodziny okoniowatych. Znane również jako „tai nigiri” lub „tai sushi”, jest tradycyjnym japońskim sushi, w którym składnikiem głównym jest świeża dorada. W Japonii, tai (dorada) ma symboliczne znaczenie i jest uważane za rybę szczęścia i pomyślności. Jest często obecna na świątecznych stołach, a jej obecność uważana jest za dobry omen.

aji sushi 205 300x200 1

Aji – Japońska Makrela. Aji jest uważane za rybę o wysokiej wartości odżywczej. Jest bogata w zdrowe tłuszcze omega-3, które korzystnie wpływają na zdrowie serca i mózgu. Posiada również wiele składników odżywczych, takich jak białko, witaminy i minerały, które wspierają ogólną kondycję organizmu. W japońskiej kulturze aji ma ważne miejsce. Jest uważana za rybę symbolizującą siłę i wytrzymałość, ponieważ jest znana z długich wędrówek przez ocean.

Tekkamaki 205 300x200 1

Tekkamaki – Cienkie rolki z tuńczykiem. Słowo „tekka” w języku japońskim oznacza tuńczyka, dlatego tekamaki jest szczególnie znane z wykorzystania tej ryby jako głównego składnika. Nori, czyli sucha wodorostowa folia, otacza ryż i nadaje mu charakterystycznego smaku i konsystencji. Tekkamaki jest zwykle podawane w formie walców, które następnie są krojone na kawałki o długości około 2-3 centymetrów. Często podawane jest z dodatkiem wasabi

saba sushi 205 300x205 1

Saba – makrela. Saba to japońska nazwa dla świeżo marynowanej makreli. Jest to popularny składnik kuchni japońskiej. Makrele saba są zazwyczaj solone lub marynowane w occie, co pomaga w zachowaniu i wzmocnieniu smaku ryby. Ciekawostką dotyczącą Saba sushi jest to, że w tradycji japońskiej istnieje specjalny okres, w którym spożywanie saba sushi jest szczególnie popularne. Jest to tzw. „Dzień Tango no Sekku” (znany także jako Dzień Chłopców) obchodzony w Japonii 5 maja każdego roku.

california roll sushi 205 300x226 1

California roll – Rodzaj zachodniego sushi popularny w Japonii. Rolka wykonana z imitacji kraba, ogórka i awokado. California roll to popularne danie sushi, które powstało w Stanach Zjednoczonych, a nie w Japonii, jak można by przypuszczać po nazwie. Jest to rodzaj maki sushi, w którym rolka jest zawinięta odwrotnie w porównaniu do tradycyjnych dań sushi. To, co wyróżnia California roll, to fakt, że nori jest umieszczone wewnątrz rolki, a ryż na zewnątrz. Tradycyjne rolki sushi mają nori na zewnątrz, a ryż wewnątrz. Taki sposób zawijania rollki sprawia, że jest łatwiejsza do jedzenia

futomaki sushi 205 225x300 1

Futomaki – Grube rolki zawierające wiele składników. Wspólne składniki to omlet, kanpyo, ogórek i grzyby. Futomaki dosłownie oznacza „grubą rolkę”. W odróżnieniu od innych rodzajów sushi, futomaki ma większe rozmiary i zawiera więcej składników w jednej rolce. Zazwyczaj jest krojony na kawałki o szerokości około 2-3 centymetrów. Ważne jest również estetyczne aspekty futomaki. Rolki są często kolorowe i atrakcyjnie udekorowane, a prezentacja ma duże znaczenie w japońskiej kulturze kulinarniej. Najczęściej można je spotkać z warzywami, takimi jak ogórek, awokado, marchewka, oshinko lub szpinak. Suszone owoce morza: wodorosty, krewetki, ośmiorniczki lub krab. Dodatkowe składniki to omlet, tofu, marynowane grzyby czy sezam.

unagi sushi 2051 300x225 1

Unagi – Węgorz słodkowodny opiekana ze słodkim sosem. Unagi to japońska nazwa dla węgorza słodkowodnego (Anguilla japonica). Węgorz unagi jest uważany za delikates w Japonii i jest ceniony za swój intensywny smak i mięsistą teksturę. Przygotowanie unagi zazwyczaj obejmuje jego grillowanie lub smażenie, często z użyciem specjalnego sosu unagi, który nadaje mu słodki, lekko słony smak. Warto zauważyć, że z powodu zagrożenia populacji węgorza słodkowodnego, niektóre organizacje i restauracje promują zrównoważone uprawy unagi jako alternatywę dla łowienia dzikich populacji i ochrony gatunku.

ayu sushi 2051 300x200 1

Ayu – Ryba – Sweetfish. Ayu jest często uważana za cenną rybę w japońskiej kuchni. Ma smaczne, białe mięso o delikatnym smaku. Ryba jest często podawana w całości, aby zachować jej charakterystyczną formę, a przed podaniem jest czasem lekko skropiona solą lub posmarowana sosami, aby wzmocnić smak.

Natto Sushi 2051 300x225 1

Natto Maki – Sfermentowane nasiona soi. Natto Maki to rodzaj sushi, który zawiera natto jako główny składnik. Natto to tradycyjne japońskie danie z fermentowanych ziaren soi. Danie ma intensywny i charakterystyczny smak, który jest nieco kwaśny i słony. Ma również specyficzny aromat, który może być nietypowy dla osób nieprzyzwyczajonych do tego dania. W połączeniu z delikatnym smakiem ryżu sushi i chrupiącą nori, Natto Maki jest unikalnym doświadczeniem smakowym.

Sanma sushi 2051 300x225 1

Sanma – Mackerel pike. Sanma jako danie składa się z grillowanej ryby Pacific saury (sanma) oraz dodatków. Typowo podaje się go w prosty sposób, zachowując naturalny smak i aromat ryby. Podczas spożywania sanma, ryba jest zazwyczaj jedzona ręcznie, wykorzystując pałeczki do podtrzymywania i skubania mięsa z kości. Kombinacja smaku sanma, chrupiącej skóry i soczystego mięsa sprawia, że jest to popularne danie w japońskiej kuchni, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym.

Negitoro sushi 2051 300x199 1

Negitoro – Potrawa składająca się z dwóch głównych składników: negi (zielona cebula) i toro (mięso z tuńczyka). Jest to rodzaj sushi, w którym na kawałku ryżu umieszcza się warstwę mięsa z tuńczyka o konsystencji mielonej pasty, a następnie posypuje się go posiekaną zieloną cebulą. Negitoro jest często podawane w formie sushi nigiri lub jako nadzienie w rolkach sushi.

kani zushi 2051 300x225 1

Kani Nigiri – Kani nigiri to jedna z odmian nigiri sushi, w której głównym składnikiem jest krab. „Kani” oznacza po japońsku „krab”, a „nigiri” odnosi się do kawałka ryżu formowanego w małą podłużną kulę, na którą kładzie się kawałek składnika. Podczas przygotowywania kani nigiri na kawałku ryżu umieszcza się miękkie, delikatne mięso kraba, zwykle w formie plastrowanej lub kawałków, które są dopasowane do wielkości ryżu. Krab może być również posypany sezamem lub polewany sosem sushi dla dodatkowego smaku.

kamaboko kani 2051 300x199 1

Kamaboko Kani – Fałszywy krab (zwany często kani nigiri poza Japonią). Kamaboko to rodzaj japońskiego wędzonego ciasta rybnego, które jest popularne w japońskiej kuchni. Wykonuje się je poprzez mielenie mięsa rybnego, zwykle białej ryby, dodawanie skrobi i innych składników, a następnie formowanie w charakterystyczne kształty, takie jak wałki lub półksiężyce. Kamaboko jest tradycyjnie gotowane na parze, smażone lub wędzone, nadając mu delikatny smak i elastyczną konsystencję.

umeboshi sushi 2051 300x225 1

Umeboshi – Umeboshi są wytwarzane z niezwykle kwaśnych owoców drzewa ume, które przypominają śliwki. Owoce ume są zbierane i solone, a następnie suszone na słońcu lub wędzone. Czasami są one również marynowane w occie, dzięki czemu uzyskują jeszcze większą kwasowość. Charakterystycznym smakiem umeboshi jest ich silna kwasowość i słoność, ale również wyraźne umami. Mają one również delikatny aromat, który jest często opisywany jako wyrazisty i nieco pikantny.

shako nigiri sushi 2051 300x225 1

Shako Nigiri – Danie sushi, w którym shako (inaczej mantysa japońska) jest używana jako główny składnik. Shako to skorupiak morski, który jest popularny w japońskiej kuchni. W przypadku shako nigiri, skórka mantysy japońskiej jest usuwana, a jej mięso jest przygotowywane w specyficzny sposób. Mięso mantysy japońskiej ma intensywny smak i delikatną teksturę, a po przygotowaniu jest układane na wierzchu kawałka ryżu sushiego, tworząc nigiri sushi.

daikon oshinko maki sushi 2051 300x193 1

Daikon Oshinko Maki – to rodzaj rolki sushi, w której głównym składnikiem jest daikon oshinko. Jest to popularne danie w japońskiej kuchni, które składa się z kwaszonych plasterków rzodkwi daikon (daikon oshinko) zawiniętych wewnątrz ryżu sushi i nori (prażonych alg morskich). Daikon oshinko to rodzaj kwaszonych rzodkwi daikon, które są powszechnie używane w japońskiej kuchni jako dodatek do sushi i potraw z grilla. Rzodkwie daikon są krojone w cienkie plasterki, solone i kiszone w specjalnym roztworze, co nadaje im charakterystyczny kwaśny smak i chrupiącą teksturę.

Ankimo 2051 300x225 1

Ankimo – Ankimo to specjalność kulinarna pochodząca z Japonii, która składa się z wątroby duszonych morskich jesiotrów (Ankō). Jest również znane jako „foie gras morza” ze względu na swoją delikatną, kremową konsystencję i bogaty smak. Proces przygotowania ankimo polega na usunięciu wątroby z morskiego jesiotra, która jest następnie delikatnie solona i gotowana na parze lub duszona. Gotowana wątroba jest następnie schładzana, aż uzyska odpowiednią konsystencję. Ankimo ma gładką i jedwabistą strukturę, podobną do foie gras, ale o wyraźnym smaku morza.

Mentaiko Sushi 2051 300x225 1

Mentaiko – Japońska specjalność kulinarna, która składa się z kwaszonych jaj morskich (zazwyczaj pochodzących od dorsza), które są nadziewane pikantną marynatą. Jest to popularne danie, szczególnie w regionie Kyushu w Japonii. Proces przygotowania mentaiko polega na usunięciu jaj z ryb, a następnie napakowaniu ich pikantną pastą marynową, która często zawiera chili, czosnek, olej sezamowy i inne przyprawy. Ma charakterystyczny pomarańczowy kolor i intensywny smak.

temaki 2051 200x300 1

Temaki – Temaki to rodzaj japońskiego sushi, w którym składniki sushi są zawijane w stożkowe kawałki nori (prażonych alg morskich) wraz z ryżem i innymi dodatkami. Słowo „temaki” dosłownie oznacza „ręcznie zwinięte”. Temaki jest danie, które jest często przygotowywane i spożywane na bieżąco przez gości w japońskich restauracjach sushi. Stożki temaki są podawane na specjalnych desce lub talerzu, a goście mają możliwość samodzielnego składania swoich ulubionych kombinacji składników.

Chutoro takaokun 2051 300x225 1

Chutoro – Chutoro to pojęcie używane w kuchni sushi, które odnosi się do części tuńczyka. Jest to środkowa część mięsa tuńczyka, znajdująca się między akami (część tuńczyka blisko kręgosłupa) a otoro (najbardziej tłusta część tuńczyka, znajdująca się w pobliżu brzucha). Chutoro charakteryzuje się dobrą równowagą między smakiem a tłustością. Ma delikatniejszy smak i miękkość w porównaniu do otoro, ale jest bardziej soczysty i bogaty w smaku niż akami. Mięso chutoro ma marbling, czyli delikatne rozproszenie tłuszczu w mięśniach, co nadaje mu kremową i jedwabistą konsystencję.

chirashi sushi 2051 200x300 1

Chirashizushi – Chirashizushi jest popularnym japońskim daniem, które dosłownie tłumaczy się jako „rozsypany sushi”. Składa się ono z miseczki ryżu sushi, na której umieszcza się różnorodne kolorowe składniki, takie jak surowa ryba, owoce morza, warzywa i dekoracje. Chirashizushi często podaje się w domach oraz w restauracjach sushi i cieszy się szczególną popularnością podczas specjalnych okazji i festiwali. To danie jest estetycznie prezentowane, pokazując różnorodność kolorowych składników na tle ryżu. Oferuje ono zrównoważone połączenie smaków i tekstur, dzięki świeżości ryby i delikatnej pikantności przyprawionego ryżu.

Iseebi sushi 2051 300x225 1

Iseebi Nigiri – Iseebi Nigiri to rodzaj sushi, który wykorzystuje ise-ebi, czyli langustę. Iseebi to specyficzny gatunek skorupiaka morskiego, który jest popularnym składnikiem w japońskiej kuchni. Iseebi Nigiri składa się z dwóch podstawowych składników: ryżu sushi i kawałka ise-ebi.

shirasu maki sushi 2051 300x225 1

Shirasu – Shirasu to japońskie słowo oznaczające małe, białe rybki, które są jeszcze w młodym stadium rozwoju. Dosłownie tłumaczone jako „małe rybki”, shirasu jest powszechnie używane do opisu kilku gatunków drobnych ryb, takich jak sardynki, śledzie, anszowy, czy także pewne gatunki kraba. Często jest podawane na surowo jako dodatek do sushi.

Inarizushi photo 2051 300x225 1

Inarizushi – Danie, które składa się z sakiewek ryżowych wykonanych z tofu aburaage (smażonego tofu), wypełnionych słodkim ryżem sushi. Jest to popularna przekąska lub dodatek do lunchboxów (bento) w Japonii. Tofu aburaage, które służy jako zewnętrzna „sakiewka”, jest smażone i ma delikatny, słodkawy smak. Sakiewki są wypełniane ryżem sushi, który może być delikatnie przyprawiony octem ryżowym i cukrem

tsunamayo 2051 300x200 1

Tsuna Mayo Maki – Jest to rolka sushi, w której głównym składnikiem jest tuńczyk (tsuna) z dodatkiem majonezu (mayo). Tsuna Mayo Maki jest przygotowywane przez zawinięcie nadzienia z tuńczyka i majonezu w nori (cienkie wodorosty morskie) wraz z ryżem sushi. Nori jest zwykle umieszczane na zewnątrz, a ryż i nadzienie w środku. Dodatkowe składniki mogą być dodawane do Tsuna Mayo Maki w zależności od preferencji. Często do rolki są dodawane plasterki ogórka, awokado lub rzodkiewki, aby dodać świeżości i chrupkości

Engawa 2051 300x206 1

Engawa – Japońska nazwa dla części mięsa znajdującej się na brzegu płetwy płaszczki. Jest to specyficzny kawałek mięsa, który jest ceniony za swoją delikatną teksturę, słodkawy smak i delikatne, chrupiące tekstury. Charakterystyczne dla engawy są jej delikatne włókna mięsa i wysoka zawartość kolagenu, co nadaje jej jedwabistą konsystencję i bogaty smak.

A jeżeli zastanawiasz się jakie sushi spróbować jako osoba początkująca w temacie – sprawdź nasz artykuł: Jakie sushi dla początkujących.

Similar Posts

3 komentarze

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *