Poznaj sylwestrowe zwyczaje w Japonii.
Polakom sylwester kojarzy się z imprezą w gronie znajomych, tzw. ‚domówką’ albo przyjęciem w lokalu, które trochę przypomina wesele, tylko bez pary młodej. Ewentualnie jak brakuje pomysłu to zostaje nam‚ Sylwester z dwójką.
Jednak do każdej z tych opcji obowiązkowym punktem wieczoru jest szampan o północy i fajerwerki. W skrócie – po prostu hucznie wkraczamy w nowy rok, w przeciwieństwie do Japończyków.
Sylwester w Japonii
W Japonii ten dzień przypomina bardziej nasze Święta Bożego Narodzenia. Wieczór poprzedzający shōgatsu (Nowy Rok) tradycja nakazuje spędzić z rodziną, odwiedzić świątynie i złożyć sobie życzenia noworoczne. W połowie XIX wieku w Japonii wprowadzony został kalendarz gregoriański i Nowy Rok obchodzony jest tak jak u nas, wcześniej używano kalendarza chińskiego i nowy rok wypadał między końcem stycznia a końcem lutego.
Japończycy są przesądnym narodem, dlatego z obchodami wejścia w Nowy Rok wiąże się wiele zwyczajów. Aby dobrze powodziło się w nadchodzącym roku po obu stronach wejścia do domu ustawiane są kado-matsu, czyli ozdoba złożona z trzech ostro przyciętych bambusów związanych słomą ryżową i przystrojonych gałązkami sosny. Ponieważ jest ona miejscem zamieszkania Toshigami – bóstwa zapewniającego dobrobyt i urodzaj.
Jak my wysyłamy kartki Świąteczne z choinką, żłóbkiem, czy dzieciątkiem Jezus oraz życzeniami Wesołych Świąt i zazwyczaj jednocześnie Szczęśliwego Nowego Roku (bo po co się rozdrabniać) tak w Japonii kartki wysyła się na Nowy Rok. Motywem przewodnim kartek jest zodiakalne zwierzę związane z rokiem w który się wchodzi. 2023 to rok królika, więc można się domyślić co królowało na kartkach noworocznych.
Bardzo ważna jest też pierwsza wizyta w świątyni. Nowy rok wita się trzy dni, dlatego jest na to sporo czasu, jednak 1 stycznia przed większymi świątyniami ustawiają się ogromne kolejki chcących wejść i pomodlić się o pomyślność i długowieczność w nadchodzącym roku.
Obecnie wielu Japończyków, szczególnie młodych nie przestrzega tak bardzo tradycji noworocznych. Zazwyczaj spędzają dzień przed Nowym Rokiem z przyjaciółmi, zjadają kolacje następnie idą do świątyni i oglądają pierwszy wschód słońca w Nowym Roku.
Sylwester w Japonii – co jedzą?
Co to za Sylwester na którym nie ma jedzenia? W Japonii podczas sylwestra oczywiście spożywa się różne rodzaje sushi, jednak inną tradycyjną potrawą jest toshikoshi-soba. Jest to po prostu makaron gryczany podawany z różnymi dodatkami. Symbolizuje siłę i wytrwałość a długie nitki makaronu oznaczają długie życie. Dodatkowo fakt, że łatwo go przeciąć oznacza odcięcie się od starego roku i związanych z nim porażek i nieszczęść. Smacznego!
Zdjęcie zapożyczone z portalu https://www.justonecookbook.com/toshikoshi-soba/.