|

Sushi w tempurze – poznaj danie i szybki przepis.

sushi w tempurze

Sushi w tempurze to ciekawa wariacja dania, które składa się z warzyw, ryb, owoców może i oczywiście ryżu oraz wodorostów nori. Chcesz dowiedzieć się jak przyrządzić sushi w tempurze i czym jest ciasto tempura? Zapraszamy do lektury naszego krótkiego poradnika, dzięki któremu zaskoczysz gości smażoną odmianą popularnej wersji sushi.

Czym jest tempura?

Zanim zaczniemy rzucać potocznymi nazwami jak np. sushi w cieście, musimy poznać definicję pojęcia tempura do sushi. Jest to delikatne ciasto, składające się z mąki i wody, a swoje pochodzenie ma w Europie.

Miało to miejsc w XVI wieku, gdy misjonarze z Portugalii próbowali nawrócić mieszkańców Japonii, którzy nie byli chętni do skorzystania z ich nauk, jednak chętnie wdrożyli parę portugalskich kulinarnych sztuczek do swojego jadłospisu. Od tamtej pory tempura stała się niejako symbolem kuchni japońskiego, a sushi w tempurze zyskało globalny rozgłos.

Co to sushi w tempurze?

Jest kilka przepisów na przygotowanie sushi w tempurze. Należy pamiętać, że w samym cieście można namaczać, a później smażyć jedynie dodatki. Dzięki temu powstanie łosoś w tempurze, którego z powodzeniem można dodać do naszego sushi. Do sushi możemy także dołączyć krewetki w tempurze, które są równie smaczne i popularne.

Kolejnym sposobem na przygotowanie smażonego sushi jest usmażenie całej rolki, zanurzonej uprzednio w tempurze. Niektórzy sushi masterzy decydują się na zanurzenie wyłącznie nori, co pozwala uzyskać niesamowicie smaczną i chrupiącą wersję sushi, które możemy śmiało określić daniem o nazwie sushi w tempurze.

Jak przygotować tempurę?

Tempura to danie, które składa się wyłącznie z dwóch składników: mąki i wody, połączonych w proporcji 1:1. Kluczową cechą tempury jest jej lekkość – nie powinna być ciężka ani gęsta jak ciasto naleśnikowe czy racuchowe.

Po usmażeniu w głębokim tłuszczu, powinna wyglądać jak delikatna chmurka lub koronkowa struktura, przez którą prześwitują kawałki ryb lub warzyw. Choć smażymy sushi w oleju, nadal pozostaje ono daniem stosunkowo lekkim. 100 g sushi z krewetką w tempurze ma tylko 99 kcal.

Futomaki w tempurze

Futomaki to grubsze rolki sushi, w których używa się większych arkuszy nori oraz co najmniej czterech składników. Jak przygotować futomaki z łososiem w tempurze? Dokładnie wypłucz ryż i ugotuj w proporcji jedna szklanka ryżu na 1,25 szklanki wody.

Następnie dopraw ryż octem i rozłóż na płacie nori. Posmaruj serkiem śmietankowym, a na nim ułóż kawałki łososia i surowego ogórka. Zwiń w rolkę i pokrój na kawałki. Tak przygotowane kawałki zanurz w tempurze i usmaż. Możesz zanurzyć w tempurze całą rolkę lub tylko kawałki łososia.

Sushi z krewetkami w tempurze

Smażone sushi z krewetkami można przygotować na dwa popularne sposoby: jako futomaki lub hosomaki. Futomaki z krewetkami w tempurze przygotowujemy podobnie jak futomaki z łososiem. W tempurze można zanurzyć samą krewetkę lub całą rolkę. Do tego dobrze pasuje mango albo tykwa. Uramaki z krewetką w tempurze robi się trochę inaczej.

Na macie rozłóż arkusz nori, nałóż na niego warstwę ryżu, a następnie delikatnie odwróć, tak aby ryż znalazł się pod spodem. Posmaruj nori serkiem, a następnie ułóż krewetkę i mango lub inne ulubione warzywo. Rolka powinna mieć ryż na wierzchu. Pokrój ją na kawałki, zanurzaj w tempurze i smaż.

Sushi z kurczakiem w tempurze

Chociaż smażone sushi z kurczakiem nie jest typowym daniem japońskim, można je przygotować według własnych upodobań. Postępuj podobnie jak w poprzednich przykładach, dodając ulubione składniki do swojej rolki.

A Ty, który wariant sushi lubisz najbardziej?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *