Ryby do sushi
Ryby, czyli czego możemy się spodziewać po sushi
Podstawowym składnikiem każdego zestawu sushi jest ryba lub owoce morza. Rybę możemy zaserwować zarówno w postaci surowej jak i wędzonej, grillowanej lub marynowanej. Należy pamiętać, że nie każda surowa nadaje się do zjedzenia i wykorzystania. Dlatego proponuję skorzystać z poniższej listy, gdy będziemy zastanawiać się nad wyborem składników.
- Łosoś – może być użyty zarówno surowy, wędzony, grillowany, marynowany itd., itp. Zachęcam do wypróbowania przepisu na łososia teriyaki 🙂 Kolor łososia ma charakterystyczną pomarańczowo-różową barwę, a jego smaku z pewnością nie da się pomylić z żadną inną rybą. Świetnym dodatkiem do elementów sushi i łososia jest serek śmietankowy Philadelphia!
- Tuńczyk – najchętniej używany w postaci surowej. Jest rybą o mięsie krwistoczerwonym, podobnym do polędwicy wołowej. Mięso tej ryby jest dosyć tłuste lecz genialne w smaku.
- Pstrąg – którego kilka odmian można spotkać w Polsce. Pamiętajcie, że należy do ryb z rodziny łososiowatych.
- Halibut – charakteryzuje go białe mięso, bardzo delikatne w smaku. Polecam wypróbować go w postaci wędzonej lub grillowanej, szczególnie z dodatkiem białego wina.
- Węgorz Unagi – słodkowodny węgorz do sushi (w odróżnieniu od słonowodnego anago), jest to dość drogi przysmak. Mięso unagi jest bardzo wartościowe, bogate w proteiny, wapno, witaminy A i E oraz traktowana jako rewelacyjne Źródło energii. Co ciekawe, w Japonii istnieje zwyczaj jadania specjalnie tej ryby w jeden z najgorętszych dni lata (w lipcu) aby zapewniła energię na cały rok.
- Ryba maślana – ta wyśmienita ryba jest bardzo trudna w obróbce, a ponadto może u osób z wrażliwym przewodem pokarmowym wywoływać biegunki, nudności, a ponadto wywoływać odczyny alergiczne.
„Surowe ryby są bogatym źródłem pełnowartościowego białka, które wspomaga regenerację mięśni i tkanek w organizmie. Zawierają także cenny kolagen rybi, korzystnie wpływający na kondycję skóry, stawów oraz włosów, wspierając ich zdrowie i wygląd. Dodatkowo, surowe ryby dostarczają zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3, które poprawiają funkcjonowanie serca i układu nerwowego.” — komentuje dietetyk Nina Król
Świeżość – kluczowy czynnik
Przy wyborze i kupnie należy przede wszystkim kierować się świeżością dlatego przy wyborze sklepu należy kierować się paroma zasadami, które z pewnością spowodują, że jakość naszego wyboru będzie wysoka i co więcej – smaczna. Zwróćmy przede wszystkim uwagę na pochodzenie produktu i to jak często sklep otrzymuje dostawy – im częściej, tym większą możemy mieć pewność, że ryba będzie świeża.
Dużo może nam także powiedzieć wygląd ryby – skóra powinna być wilgotna, łuski lśniące, skrzela czerwone, oczy przejrzyste i klarowne. Przy wyborze fileta zwracajmy uwagę na jego kolor – im jaśniejsza tym lepsza oraz zapach.
Nie bójmy się surowej ryby – z pewnością nie gryzie:)
Sprawdź artykuł – Wszystkie rodzaje sushi.
Jestem pasjonatką kuchni azjatyckiej, a szczególnie uwielbiam sushi – od klasycznych nigiri po kreatywne maki. Moja przygoda z gotowaniem zaczęła się od prób odwzorowania ulubionych smaków w domu.
Poza kulinariami interesuję się kulturą Azji, poznając tradycje i zwyczaje krajów Dalekiego Wschodu. Na blogu dzielę się przepisami oraz ciekawostkami o kuchni i kulturze Japonii, Chin, Korei i innych państw azjatyckich.