Czym jest Ikigai? 10 zasad ikigai

ikigai napis

Filozofia Japończyków mówi, że każdy człowiek ma swoje IKIGAI, czyli swój unikalny sens. Mówią, że to jest powód, dla którego wstają rano z łóżka, coś co napędza ich do działania i daje im radość. Jeśli czasem brakuje Ci tego powodu, albo chcesz go jeszcze w sobie wzmocnić polecam zapoznać się właśnie ze sposobem życia mieszkańców tego cudownego kraju. Przebywając tam można wyczuć wszechobecną harmonię i energię. Oczywiście jak w każdym społeczeństwie są różne przypadki, bo każdy człowiek jest inny, indywidualny i wyjątkowy, jednocześnie patrząc pod kątem japonii jako całości, panuje tam wyczuwalna i wszechobecna harmonia wynikająca z praktykowania filozofii IKIGAI.

Podobną filozofię w europie stworzył i propagowała Viktor E. Frankl, nazywał ją Logoterapią, czyli terapią sensu życia. Swoją drogą bardzo ciekawy człowiek, przeżył obóz koncentracyjny w którym zginęła jego rodzina. Po uwolnieniu wrócił do opracowanych przez siebie zasad analizy egzystencjalnej i logoterapii. Doświadczenia i obserwacje współwięźniów utwierdziły go w przekonaniu, że jest pewien określony typ ludzi, którzy byli w stanie znieść więcej fizycznego bólu i przeżyć obóz. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zachęcam do przeczytania książki “Wola sensu. Założenia i zastosowanie logoterapii” – V.Frankla.

Taki mały offtopic, ale wróćmy do Japonii i tamtejszej filozofii IKIGAI, która polega na szukaniu głębokiego sensu każdego dnia. Każdy człowiek ma ikigai w sobie, różnica polega na tym, że niektórzy już je znaleźli, są go świadomi i nim żyją, inni są w trakcie odkrywania go. Celem tej serii artykułów jest pomóc Ci odnaleźć swoje lub sprawdzić, czy obecne to już to ostateczne, czy jest jeszcze coś głębiej 🙂 Ponadto przekażę kilka wskazówek, jak zapewnić zdrowie swojemu ciału, umysłowi i duchowi.

Popatrz na diagram poniżej, który jest połączeniem PASJI, MISJI, ZAWODU i POWOŁANIA – co w sumie tworzy nasze IKIGAI.

ikigai

Odpowiedź sobie na poniższe 4 pytania:

 1. Co kochasz robić?
 2. Za co ludzie chcą Ci zapłacić?
 3. Czego potrzebuje świat?
 4. W czym jesteś dobry?

Odpowiedziałeś? Świetnie!

Teraz zastanów się czy jest coś co łączy te rzeczy?

Od razu uprzedzę, że odpowiedzi mogą nie pojawić się od razu. W kulturze Europejskiej jesteśmy w pewien sposób zaprogramowani, że jak pada pytanie, to od razu mamy odpowiedzieć. W kulturze wschodu tak nie jest. Bywa tak, że na jedno pytanie odpowiadamy całe życie. Może brzmi to dziwnie, ale popatrz na siebie z perspektywy czasu, ciągle się rozwijasz, zdobywasz nowe umiejętności i doświadczenia. Coś co rok temu mogło być dla Ciebie dobre, teraz może być już nieaktualne. Przenosząc to na przykład rzeczywistości materialnej – przypomnij sobie jaki telefon miałeś 10 lat temu? Jaki masz teraz? Różnica jest kolosalna, dlatego, że świat się rozwija a Ty razem z nim. Twoje potrzeby i dostępne zasoby są inne, więc z nich korzystasz, w taki sposób jaki na daną chwilę uważasz za najlepszy. 

Dlatego nie ograniczaj się! To co teraz jest Twoim ikigai, za kilka dni, lat może się zmienić i jest to naturalnym procesem. Jeśli opanujesz pewien sposób myślenia i nawyki w działaniu, wewnętrzna harmonia będzie po prostu naturalnym wynikiem tego. Jeśli chcesz wydrukuj sobie diagram Ikigai i wracaj do niego w wolnych chwilach, albo po prostu miej go z tyłu głowy, a w pewnym momencie odpowiedzi przyjdą same.

10 zasad Ikigai

Ikigai to japońskie pojęcie oznaczające „sens życia” lub „powód do istnienia”. Jest to koncepcja, która pomaga ludziom znaleźć harmonię pomiędzy tym, co kochają robić, tym, w czym są dobrzy, tym, co świat potrzebuje, a tym, co zapewnia im utrzymanie. Oto 10 zasad ikigai, które mogą pomóc w odkryciu własnego sensu życia.

 1. Znajdź swoje pasje – Ikigai zaczyna się od odkrycia swoich pasji. Co sprawia Ci przyjemność i satysfakcję? Co robiłeś w dzieciństwie, co Cię pasjonowało? Zastanów się, co chcesz robić każdego dnia, bez względu na to, ile to kosztuje.
 2. Odkryj swoje talenty – Znajdź swoje mocne strony i zastanów się, jakie talenty możesz wykorzystać, aby rozwijać swoje pasje. Czy jesteś dobry w pisaniu, projektowaniu, matematyce, czy czymś innym? Odkryj swoje umiejętności i wykorzystaj je do realizacji swojego celu.
 3. Znajdź swoje wartości – Co jest dla Ciebie ważne? Jakie wartości chcesz reprezentować w swoim życiu? Czy to uczciwość, lojalność, współczucie, czy coś innego? Zastanów się, co jest dla Ciebie najważniejsze i jak możesz łączyć to z Twoim ikigai.
 4. Znajdź swoje potrzeby – Co jest dla Ciebie niezbędne do szczęścia i poczucia spełnienia? Czy to czas wolny, rodzina, przyjaciele, czy inna rzecz? Znajdź swoje potrzeby i zastanów się, jak możesz je łączyć z Twoim ikigai.
 5. Skoncentruj się na teraźniejszości – Nie myśl za dużo o przeszłości ani przyszłości. Skup się na tym, co możesz robić dzisiaj, aby zrealizować swoje cele. Każdy dzień jest szansą na to, aby zbliżyć się do swojego ikigai.
 6. Bądź cierpliwy – Nie spodziewaj się, że od razu znajdziesz swoje ikigai. To proces, który wymaga czasu i cierpliwości. Bądź wytrwały i nie poddawaj się, gdy napotykasz przeszkody.
 7. Znajdź równowagę – Znalezienie równowagi pomiędzy pracą, życiem prywatnym i realizacją swojego ikigai jest kluczowe. Zastanów się, jak możesz połączyć te trzy sfery w sposób, który zapewni Ci harmonię i szczęście.
 8. Szukaj inspiracji – Szukaj inspiracji wokół siebie. Czy to książka, film, muzyka, czy rozmowa z kimś, kto już znalazł swoje ikigai, znajdź coś, co pobudzi Twoją wyobraźnię i pomagać będzie w dążeniu do celu.
 9. Ucz się na swoich błędach – Nie boj się popełniać błędów i porażek, one są nieodłącznym elementem procesu poszukiwania swojego ikigai. Ważne jest, aby uczyć się na nich i korzystać z tych doświadczeń, aby rozwijać się i zbliżać do celu.
 10. Bądź wdzięczny – Nie zapominaj o wdzięczności za to, co już masz. Ciesz się z małych rzeczy i doceniaj to, co jest w Twoim życiu. Wdzięczność i pozytywne myślenie pomogą Ci utrzymać motywację i dążenie do swojego ikigai.

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *