|

Czy ryż ma gluten? Nie, ale są wyjątki!

ryz i zboze z glutenem

Zastanawiasz się czy ryż ma gluten? Ryż jest zbożem naturalnie bezglutenowym, dostarcza energię w postaci węglowodanów prostych i złożonych. Występuje w wielu odmianach: biały brązowy, basmati czy jaśminowy. 

Każdy w nich w teorii nie posiada w sobie glutenu, ale czy na pewno? Jeżeli chorujesz na celiakię, lub posiadasz inne problemy medyczne związane z spożyciem glutenu – koniecznie czytaj dalej.

Ryż a gluten

Jak wspomniano na początku – ryż jako ziarno jest naturalnie bezglutenowy, i naturalnie gluten w ryżu nie występuje. W warunkach laboratoryjnych więc odpowiedź na każde pytanie:

  • Czy biały ryż ma gluten?
  • Czy ryż brązowy ma gluten?
  • Czy ryż jaśminowy ma gluten?
  • Czy ryż basmati ma gluten?

Brzmiałaby – NIE! Ryż nie zawiera w sobie glutenu. Jednak światu w którym żyjemy, daleko od warunków laboratoryjnych. Stąd też musimy przyjrzeć się bliżej tematyce ryżu i glutenu.

Sprawdź jak wybrać ryż do sushi.

Kiedy więc ryż może zawierać gluten?

Jeżeli więc ryż naturalnie nie posiada glutenu, to jak może on się w nim znaleźć? Wszystkiemu winne są procesy przechowywania i pakowania ryżu. Często dochodzi do zanieczyszczenia krzyżowego właśnie w wyniku tych procesów.

Dzieje się tak, gdyż ryż potrafi być przechowywany i pakowany na tych samych liniach produkcyjnych co inne zboża, takie jak: pszenica, jęczmień czy żyto. W nich, co zapewne nie jest dla Ciebie tajemnicą – zdecydowanie jest gluten 🙂

Jaki więc wybrać ryż żeby mieć pewność, że nie ma glutenu?

Osoby z celiakią, z nietolerancją na gluten swoje oczy powinny skierować na produkty oznaczone jako „ryż bezglutenowy”. Te produkty mają najwyższe prawdopodobieństwo, że nie zostały pakowane lub przechowywane w tych samych miejscach co inne ziarna. 

Jeżeli Twoja nietolerancja na gluten nie jest tak poważna, a ryż oznaczony jako „bezglutenowy” nie występuje w Twojej okolicy – wybierz ryż który nie jest pakowany w woreczki. Ryż w woreczkach jest ciasno pakowany, a same ziarna często uszkodzone. Przez to ciężko odróżnić je od innych. Najlepiej więc jeśli pokierujesz się zasadą – ryż pakowany luzem i dobrej jakości.

Similar Posts

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *