|

Sushi Maki – przepis – futomaki

sushi maki

Aby przyrządzić swój własny domowy zestaw sushi maki wcale nie musisz przejść pięcioletniego kursu obrabiania i krojenia ryb w Japonii. Po prostu – zrób to sam.

Jak przyrządzić sushi maki?

Najpierw musisz zgromadzić odpowiednie składniki i sprzęt:

Nie podaję Wam ilości, gdyż wszystko zależy od Waszego apetytu, lub ilości gości, których oczekujecie.

Tak samo z nadzieniem – panuje tu dowolna swoboda i kreatywność. Jeśli mas ochotę na klasyczne Kappa maki dodaj ogórka, jeśli masz ochotę na California roll dodaj łososia, serek Philadelhia i ogórka. Zasada zwijania jest zawsze taka sama dla wszystkich rodzajów.

Najważniejsza jest cierpliwość i ćwiczenia, bo to one właśnie czynią mistrza.

Przygotowanie

  1. Ugotuj ryż wedle instrukcji Jak ugotować idealny ryż do sushi. Przygotuj sobie miseczkę z zimną wodą, do moczenia rąk, co z pewnością ułatwi późniejsze rozprowadzanie ryżu po Nori.
  2. Przygotowujemy sobie rybę oraz inne elementy krojąc je na paseczki, które potem będziemy układać na ryżu i następnie zawijać w rolkę.
  3. Na stół najpierw kładziemy matę bambusową a następnie na matę kładziemy arkusz wodorostów. Ważna jest strona – jak zauważyliście jedna z nich jest matowa, a druga lśniąca, Nori powinny być kładzione na matę stroną lśniącą!
  4. Na arkusz Nori rozkładamy odpowiednią ilość ryżu, około pół centymetrową warstwę, nie za grubą, gdyż później sprawiłaby nam ona trudności w zwijaniu. Nie należy pokrywać całego arkusza ryżem – pozostawcie około 1-1,5 centymetrowy pasek wolny.
  5. Na środku ryżu możecie, lecz nie jest to kluczowym elementem rozsmarować niewielką ilość wasabi. Następnie na ryż układamy wybrane przez nas składniki. Pamiętajcie o umiarze, gdyż zbyt wiele elementów sprawi, że złączenie rolki będzie mogło stać się niemożliwe.
  6. Trzymając matę oraz brzegi wodorostów jednocześnie zaczynamy zwijanie cały czas dociskając i przesuwając matę. Ten element jest elementem kluczowym i każdy sam musi znaleźć idealną metodę zwijania rolek. Pomagajcie sobie rękoma i matą i z pewnością wyjdzie wam piękna rolka.
  7. Ostatnim punktem programu jest krojenie całej rolki na kawałki. Na arkuszu Nori są zaznaczone przykładowe możliwości, jednak dla mnie są one zbyt grube. Polecam maksymalnie 2 centymetrowe grubości, gdyż takie właśnie są idealne na jeden kęs:)

Smacznego!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *