Matcha Latte – jak przygotować ją w domu?

0 Opublikowane przez - wrzesień 26, 2021 - Uncategorized

Na naszym blogu pisaliśmy już kiedyś o Matchy – japońskiej zielonej herbacie oraz jej właściwościach. Dziś przychodzimy z jesienno-zimową inspiracją kuchenną – Matcha Latte.

Jesteście ciekawi, jak przygotować ją samodzielnie w domu?

Matcha Latte w ostatnim czasie cieszy się ogromną popularnością. Nie ma się zresztą czemu dziwić. Ta niezwykła herbata poza swoimi prozdrowotnymi właściwościami charakteryzuje się także doskonałym smakiem. Napój Matcha Latte, którego głównymi składnikami są Matcha oraz mleko coraz częściej spotkać można w kawiarniach, zaś sama sproszkowana herbata coraz częściej staje się składnikiem ciast, deserów, a nawet dań wytrawnych. 

𝐃𝐨 𝐩𝐫𝐳𝐲𝐠𝐨𝐭𝐨𝐰𝐚𝐧𝐢𝐚 𝐌𝐚𝐭𝐜𝐡𝐲 𝐋𝐚𝐭𝐭𝐞 𝐩𝐨𝐭𝐫𝐳𝐞𝐛𝐧𝐞 𝐛𝐞̨𝐝𝐚̨:

🥄 Łyżeczka Matchy

💧 50ml wody o temperaturze 70-80 °C

🍼 Mleko krowie lub roślinne

🍯 Łyżeczka miodu lub cukru (opcjonalnie)

𝐏𝐫𝐳𝐲𝐠𝐨𝐭𝐨𝐰𝐚𝐧𝐢𝐞:

Do szklanki wsyp łyżeczkę Matchy i zalej ją gorącą wodą, następnie dobrze wymieszaj, aby herbata się zaparzyła. Jeżeli chcesz, aby była odrobinę słodka dodaj cukier lub miód. Podgrzej mleko i spień je za pomocą spieniacza lub chasenu (specjalnej miotełki do matchy), a następnie wlej do szklanki z Matchą. Pyszne Matcha Latte gotowe! 

Ze względu na swoją wysoką zawartość kofeiny Matcha może stać się doskonałym zamiennikiem codziennej kawy. W wariancie na lato zaparzoną herbatę zalać należy zimnym mlekiem i dodać do napoju kostki lodu. Uzyskamy w ten sposób Iced Matcha Latte, które doskonale ugasi pragnienie. 

Brak komentarzy

Odpowiedz

Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers: