Japoński sposób na nudę – jak kreatywnie spędzić czas wolny?

0 Opublikowane przez - lipiec 14, 2021 - Ciekawostki

“Mamo, tato!!! Nuuuudzę się!” Znacie to?

Wakacje spędzane w domu często sprzyjają dziecięcej nudzie. Co robić, kiedy kolonie i obozy dobiegły końca? Kiedy domy dziadków, ciotek i wujków, a nawet koleżanek i kolegów nie stanowią już żadnej atrakcji dla maluchów? 

Aby zainspirować rodziców i opiekunów, postanowiliśmy opowiedzieć o ulubionych zajęciach japońskich dzieci. Być może staną się one równie popularne w polskich domach.😀 

Karaoke 

To doskonale znana nam wszystkim forma rozrywki wywodząca się właśnie z Japonii. Słowo “karaoke” oznacza dosłownie “pustą orkiestrę”. To prawda, że nie wszystkie dzieci lubią śpiewać i nie wszystkie kochają muzykę. Jednak często zdarza się, że mają ku temu predyspozycje, z których nawet nie zdają sobie sprawy. Karaoke to super zabawa, która nie wymaga żadnego dodatkowego sprzętu poza urządzeniem z dostępem do Internetu. Może w nim brać udział dowolna liczba uczestników w każdym wieku. Szczerze mówiąc, im więcej osób, tym lepiej. W takich okolicznościach zabawa trwać może godzinami, a repertuar muzyczny najmłodszych z pewnością się powiększy. Dla starszych dzieci może być to także doskonała forma nauki języków obcych. 

Origami

Origami czyli sztuka składania papieru z pewnością sprawdzi się jako urozmaicenie letniego wieczoru. W Japonii jest ona kultywowana już od wielu wieków. Papierowe dzieła stanowiły podarunki w kręgach samurajów oraz arystokratów lub były urozmaiconą formą korespondencji. Gotowe origami można pomalować i w ten sposób urozmaicić zabawę. Najbardziej popularnym wzorem origami jest bezsprzecznie żuraw. Japończycy wierzą, że wykonanie tysiąca papierowych egzemplarzy tego ptaka przynosi szczęście oraz spełnienie marzeń.

Sudoku 

To doskonała forma spędzania wolnego czasu, zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Sudoku, mimo iż zyskało w Japonii niezwykłą popularność, zostało tak naprawdę wynalezione przez Amerykanina Howarda Garnsa dopiero pod koniec lat 70-tych XX wieku. Jest to więc stosunkowo nowa łamigłówka. Sudoku rozwija myślenie i z pewnością sprawdzi się podczas długich, wakacyjnych podróży pociągiem. Może być również dobrym towarzyszem na plaży dla dorosłych oraz starszych dzieci. Wyjeżdżając na wakacje warto zaopatrzyć się w zbiór sudoku, ołówek i gumkę do mazania! 

Gry planszowe i karciane

Japończycy kochają gry. Obecnie, oczywiście największą popularnością cieszą się te wirtualne, lecz tradycyjne również posiadają wśród mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni wielu zwolenników. Do najpopularniejszych gier zaliczyć trzeba: Sugoroku, Go, Shogi, Mahjong czy karciane Shichi Narabe. Nie będziemy tłumaczyć zasad każdej z nich, ale z pewnością są to ciekawe propozycje dla wszystkich, którzy kochają łamigłówki i rywalizację.

Mamy nadzieję, że nasze propozycje umilą czas wolny wszystkim dzieciom oraz rodzicom. Wszystkim życzymy również udanych wakacji i jak najmniej nudy🌼🌸

2 komentarze

 • Дмитрий lipiec 23, 2021 - 3:16 pm Odpowiedz

  Haiku is one of the most important form of traditional Japanese poetry. Haiku is, today, a 17-syllable verse form consisting of three metrical units of 5, 7, and 5 syllables. Since early days, there has been confusion between the three related terms literally means starting verse , and was the first starting link of a much longer chain of verses known as

 • Ева lipiec 27, 2021 - 7:26 am Odpowiedz

  Thank You, party, Japanese Garden, Seattle, Summer, Bamboo, live music, Kimono, Tea, tour, Nodate, event, Rhododendron, haiku, volunteers, Japanese Culture, Friendship, Food, sushi, sake, wine, traditional, dance The spring season has much to share with us, if we slow down and notice. By writing haiku, you can share in a close experience of everything the season of beginnings has to offer, and then share these experiences with your friends and family.

 • Odpowiedz

  Follow

  Get every new post delivered to your Inbox

  Join other followers: