Hanami – fenomen kwitnącej wiśni

2 Opublikowane przez - marzec 24, 2016 - Uncategorized

W Japonii właśnie trwa święto Hanami, przypada ono na przełom marca i kwietnia- okres kwitnienia wiśni piłkowanych. Hanami to tradycyjny japoński zwyczaj podziwiania kwiatów, w szczególności kwiatów ozdobnych wiśni. Święto to jest bardzo popularne w Japonii, jest ono tradycją kultywowaną od kilkuset lat.

11apr2011hanami-008-2

Tradycja hanami, czyli zwyczaj oglądania i podziwiania kwiatów, ukształtowała się w VII w. naszej ery. Od czasów dynastii Heian kojarzona jest głównie z wiśnią. Na początku kultywowali ją wyłącznie  członkowie rodziny cesarskiej i dwór, jednak do XV wieku rozpowszechniła się również wśród zwykłych obywateli. Jeden z cesarzy pałacu w Edo zasadził dookoła swojej posiadłości tysiące wiśniowych drzew dla poddanych. Dzisiaj sakura hanami jest świętem zabawy, przypominającym nasze jarmarki. Japończycy przybywają do parków z rodzinami, pod kwitnącymi drzewkami rozkładają maty, koce oraz drewniane pudełka (bento) z przygotowanymi na tę okazję daniami. Wśród nich najbardziej znane są kulki ryżowe, zwane dango, czy yakitori, oden i teppanyaki.

sc145902

Już od początku marca, oprócz zwykłej prognozy pogody, w telewizji nadawana jest krótka relacja dotycząca nadejścia tzw. frontu kwitnącej wiśni. Prasa drukuje mapki okolicznych parków, biura podróży wskazują, jak dotrzeć do najpiękniejszych wiśniowych zakątków w kraju. Wydawane są specjalne przewodniki poświęcone sakurze czy porady dotyczące organizacji wzorowego pikniku firmowego. Wszystko po to, aby w odpowiednim momencie znaleźć się w najpiękniejszym miejscu pod wiśniowym drzewkiem.

To, jak uzasadnia narodową miłość do Japonii jeden z jej mieszkańców:

„My Japończycy kochamy sakurę z dwóch powodów. Po pierwsze, wszystkie drzewa zakwitają jednocześnie, w czym przypominają samych Japończyków, którzy lubią działać wspólnie. Po drugie, kwiaty szybko przekwitają i opadają, więc czasu, aby cieszyć się ich pięknem, jest niewiele. Jednak czas ten, dobrze wykorzystany, pozostawia na zawsze piękne wspomnienia.”

4611002637_6dbe28aab4_b

Hanami poza Japonią

W 1912 r. Japonia podarowała Stanom Zjednoczonym 3000 drzew wiśniowych w dowód przyjaźni pomiędzy obu krajami. Drzewa te, wraz z kolejnymi 3800 w 1956 r., posadzone zostały w Waszyngtonie, gdzie co roku odbywa się Narodowy Festiwal Kwiatów Wiśni.

 

 

Brak komentarzy

Odpowiedz

Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers: