Japoński Styl – Jak ugryźć Japońskie wnętrza.

3 Opublikowane przez - sierpień 27, 2015 - Uncategorized

Jak ugryźć Japońskie wnętrza.

Pomimo, iż Styl Japoński to prostota i minimalizm,  jednak urządzenie mieszkania w tym stylu  nie jest takie proste . Najważniejszym punktem jest dbałość o detale , co może stworzyć wiele problemów.

Filozofia orientu to nią przesiąknięte są wnętrza w stylu japońskim.

styl japonski

Zbędne są w nim meble, ozdobniki i detale których praktyczność jest nieznana.

Japończycy umiejętnie wykorzystują każdy centymetr, spowodowane jest to pewnie dość gęsto zaludnionym krajem. Poniekąd ta umiejętność doprowadziła że wystrój pomieszczenia w stylu japońskim nie będzie przypadkiem.

We wnętrzach w japońskim stylu dominują naturalne materiały.

Styl japoński  i  jego typowe cechy:

* Inspiracja naturą.

Materiały są dobierane skrupulatnie .Króluje oczywiście  drewno, z którego robi się ściany działowe, meble i większość drobiazgów. Tradycyjnie dom japoński powinien posiadać przesuwane ściany, które otwierają wnętrze na ogród dzięki czemu stanową całość.

styl japonski 1

* Ascetyczny wystrój.

Zbędne meble nie wchodzą w grę w wystroju japońskim. Główny  najważniejszy punkt to niski stół, wokół którego można spocząć na poduszkach lub matach.

* Nastrojowe oświetlenie.

Lampy sufitowe ne są czymś praktycznym w Japonii. Używa się raczej świec i lampionów, natomiast w dzień w zupełności wystarcza światło słoneczne

Japończycy dość rzadko używają lamp sufitowych. W dzień wystarcza im światło słoneczne, wieczorem zapalają świece oraz lampiony.

* Stonowana kolorystyka.

Dominują barwy ziemi: biele, beże, brązy, szarości, czerń, zgaszona zieleń, które symbolizują spokój i optymizm. W akcentach pojawiają się kolory ognia, będące synonimem życia i energii – czerwień, oranż, żółć.

Meble w stylu japońskim można dobrać do ścian. Jeśli ściana jest jasna, wybieramy ciemne drewno i na odwrót. Chodzi o to aby był kontrast.

Charakterystyczne są kolory brązy, biel, beż i zielony są to oczywiście kolory natury.

Dobrym pomysłem jest także zestawienie bieli, czerni i czerwieni.

Jeśli chodzi o dodatki nie powinno być ich zbyt dużo, natomiast mają być wyraźne i pojedyncze.

Przykład: Czerwony wazon i czerwone poduszki w biało-czarnym pokoju – świetne akcenty. Zamiast poduszek można wybrać czerwoną narzutę lub lampę.

Kuchnia w stylu japońskim to przede wszystkim odpowiednia zastawa. Bambusowe maty to także świetny pomysł na dodatek w kuchni lub salonie.

Klimat japoński to przede wszystkim drzewka bonsai, jednak wyhodowanie go i pielęgnacja to duże wyzwanie.

 

Urządzając wnętrze w tym stylu należy pamiętać o:

1. Prostota – wnętrze w stylu Japońskim ma być nie zagracone. Meble zaś niskie i proste z delikatnymi zdobieniami.

2. Mniej znaczy więcej – minimalizm

W Japonii minimalizm = prostota.

 Ściany powinny być otwarte czyli nie powinny wisieć na nich obrazy a przynajmniej duża ich ilość. A we wnętrzach znajduje się jeden mocny akcent.

3. Asymetria – jedna z najważniejszych Japońskich zasad. Obecnie powoli się od tego odchodzi na skutek wpływowi kultury chińskiej .

 

4. Wielofunkcyjność – w Japonii jest to niezmiernie ważne. Przykładem tego może być materac futonowy, który pełni funkcje łóżka w wersji rozłożonej natomiast po złożeniu jest fotelem.

5. Przestrzeń – Japończycy stosują zupełnie odwrotną zasadę do Europejczyków a mianowicie w centrum powinny być meble

6. Prywatność – ze względu na gęste zaludnienie Japończycy którzy chcą chodź chwilę prywatności używają Ekranu shoji. Ten element umożliwia odgrodzenie się od reszty domu, bez odcinania światła. Shoji najczęściej montowane jest na szynach, dzięki czemu w szybki sposób można otworzyć pomieszczenie na resztę domu.

7. Natura w każdym domu – Japończycy uważają się za część natury

Powszechne jest wykorzystanie naturalnych materiałów – drewna, bambusa, kamienia, jedwabiu i bawełny, papieru ryżowego czy plecionych traw

8. Kolory – odcienie naturalne szaości, beze, brązy. Kontrast.Kolory intensywne powinny być stosowane oszczędnie

styl japonski 2

9.  Dodatki – ograniczamy do minimum.

 

Kraj Kwitnącej Wiśni wciąż fascynuje i stanowi źródło inspiracji.

Często współcześni Japończycy urządzając swoje domy odwołują się do do stylu shoin, który opiera się na harmonii, prostocie i umiarze.Inspiracją dla  stylu było wnętrze buddyjskiej świątyni .

Takie wnętrze powinno pozbawione być rozpraszaczy.

fusama

Charakterystyczne są przesuwne ściany (fusuma), które można zamknąć lub otworzyć, robiąc z dwóch pomieszczeń jedno duże. Innym sposobem na ruchome ściany jest zastosowanie drewnianych krat shoji, oklejanych półprzezroczystym papierem ryżowym.

Dzięki temu można otworzyć pokój na werandę i zażywać świeżego powietrza w letnie dni.

Przed zimnem i opadami chronią dom przesuwne drewniane okiennice (amado), zwane drzwiami deszczowymi.

Brak komentarzy

Odpowiedz

Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers: