Nori nie tylko w sushi

7 Opublikowane przez - Wrzesień 18, 2014 - Ciekawostki

Większość ludzi, gdy ma sobie wyobrazić sushi, pewnie ma przed oczami maki owinięte nori lub nigiri przykryte kawałeczkiem tych słynnych suszonych wodorostów. Tymczasem wiele rodzajów sushi w ogóle nie zawiera w sobie nori. Za to nori w japońskiej kuchni jest często używane w potrawach i przekąskach innych niż sushi. Poznajcie kilka z nich, a może zainspirują Was do nowych doświadczeń kulinarnych. : )

Onigiri

Rodzaj japońskiej przekąski, często pakowanej na drogę, do pracy lub szkoły. Ryż formuje się na kształt trójkąta lub owalu. W środku tradycyjnie znajduje się marynowana śliwka, tuńczyk, krewetka albo ikra. Onigiri bardzo często owinięte jest paskiem nori.

tumblr_n17vl6PJsX1scpth6o1_1280


Ramen

To rodzaj zupy, która do Japonii przywędrowała z Chin. Jej podstawą jest rosół, makaron i mięso. Bardzo często kładzie się na niej kawałek arkusza nori. Dodaje się je także do wielu innych japońskich zup.

Ramen1

 

Aonori

To pokruszone nori, którego używa się w kuchni podobnie jak przypraw. Posypuje się nim dania z ryżu, makarony, a w szczególności potrawy z jajek.

japanese-lunch-1

 

Znacie inne zastosowania nori w kuchni? Podzielcie się wrażeniami! : )

Brak komentarzy

Odpowiedz

Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers: