Przepis sushi maki – Futomaki

14 Opublikowane przez - czerwiec 24, 2013 - Przepisy

Jak przyrządzić maki?

Aby przyrządzić swój własny domowy zestaw sushi wcale nie musisz przejść pięcioletniego kursu obrabiania i krojenia ryb w Japonii. Po prostu – zrób to sam.

Czego potrzebujesz?

– matę bambusową

– nori

– ryż do sushi

– nadzienie 🙂

 

Nie podaję Wam ilości, gdyż wszystko zależy od Waszego apetytu, lub ilości gości, których oczekujecie.

Tak samo z nadzieniem – panuje tu dowolna swoboda i kreatywność. Jeśli mas ochotę na klasyczne Kappa maki dodaj ogórka, jeśli masz ochotę na California roll dodaj łososia, serek Philadelhia i ogórka. Zasada zwijania jest zawsze taka sama dla wszystkich rodzajów.

Najważniejsza jest cierpliwość i ćwiczenia, bo to one właśnie czynią mistrzaJ

Przygotowanie

Ugotuj ryż wedle instrukcji podawanych przeze mnie wcześniej. Przygotuj sobie miseczkę z zimną wodą, do moczenia rąk, co z pewnością ułatwi późniejsze rozprowadzanie ryżu po Nori.

Przygotowujemy sobie rybę oraz inne elementy krojąc je na paseczki, które potem będziemy układać na ryżu i następnie zawijać w rolkę.

Na stół najpierw kładziemy matę bambusową a następnie na matę kładziemy arkusz wodorostów. Ważna jest strona –  jak zauważyliście jedna z nich jest matowa, a druga lśniąca, Nori powinny być kładzione na matę stroną lśniącą!

Na arkusz Nori rozkładamy odpowiednią ilość ryżu, około pół centymetrową warstwę, nie za grubą, gdyż później sprawiłaby nam ona trudności w zwijaniu. Nie należy pokrywać całego arkusza ryżem – pozostawcie około 1-1,5 centymetrowy pasek wolny.

Na środku ryżu możecie, lecz nie jest to kluczowym elementem rozsmarować niewielką ilość wasabi. Następnie na ryż układamy wybrane przez nas składniki. Pamiętajcie o umiarze, gdyż zbyt wiele elementów sprawi, że złączenie rolki będzie mogło stać się niemożliwe.

Trzymając matę oraz brzegi wodorostów jednocześnie zaczynamy zwijanie cały czas dociskając i przesuwając matę. Ten element jest elementem kluczowym i każdy sam musi znaleźć idealną metodę zwijania rolek. Pomagajcie sobie rękoma i matą i z pewnością wyjdzie wam piękna rolka.

Ostatnim punktem programu jest krojenie całej rolki na kawałki. Na arkuszu Nori są zaznaczone przykładowe możliwości, jednak dla mnie są one zbyt grube. Polecam maksymalnie 2 centymetrowe grubości, gdyż takie właśnie są idealne na jeden kęs:)

Smacznego!

Jak zrobić maki . FILMIK

2 komentarze

 • Saia luty 17, 2014 - 9:12 pm Odpowiedz

  Dziwne jest, ale ostatnio nie mogę znaleźć dobrych paluszków krabowych, wszystkie posiadają jakiś kosmicznie dziwny skład :/

 • antyki grudzień 23, 2015 - 2:59 pm Odpowiedz

  Wspaniałe pyszne i chyba najlepsze jest sushi zrobione w domu i wbrew pozorom nie jest takie pracochłonne a może być zabawą dla gości. I like sushi:)

 • Odpowiedz

  Follow

  Get every new post delivered to your Inbox

  Join other followers: